01 June 2015

Updated Everyday Make-Up Routine


As I told you in my previous everyday make-up routine post I'm not big of a heavy make-up fan so I tend to choose BB or CC creams and keep the rest of my face pretty simple for work and everyday wear tho I don't wear make-up every single day my routine constantly changes but recently since I started a new job I've been going for this look which takes me about 10 minutes to do in the mornings.

I'm starting of applying CC cream all over my face and conceal my dark undereye areas with concealer and setting that with a powder. Moving to the rest of my face a raved about my new blush collection palette in my last post and I use that to bronze, blush and highlight. Keeping the eyes really simple just by adding "foxy" and "w.o.s" shadow all over my lid, "naked2" and "faint" on my crease and buttom lash line, "venus" in the inner corner and under my browbow. Sometimes I do apply my maskara and stop right there but for the extra something something I add a little black winged eyeliner. My favorite step is to add maskara! I simply curl my lashes and add a few coats of my favorite maskara. I can't go anywhere without filling in my brows so I do that and to finish of I apply some neutral lipstick and that's it!

The brushes I use for this make-up:
FOUNDATION | CONCEALER Real Tehchniques make-up sponge
POWDER Zoeva 106 powder brush
BLUSH | BRONZER Sephora contour brush
HIGHLIGHTER Real Techniquea setting brush
EYEBROWS Loreal brow artist genius kit
EYES Inglot 6SS blending brush | Zoeva luxe petit crease 231 brush

Jak już wspominałam w jednym z postów z moim codziennym makijażem nie jestem fanką ciężkich makijażów więc zdecydowanie częściej sięgam po BB lub CC kremy zachowując resztę makijażu bardzo prostą szczególnie to pracy i na co dzień i choć nie maluje się codziennie to moja rutyna ciągle się zmienia ale ostatnio odkąd zaczęłam nową pracę sięgam po coś prostego i szybkiego. Ten makijaż zajmuje mi ok. 10 minut każdego ranka. 

Zaczynam od nałożenia CC kremu oraz zatuszowania ciemnych cieni pod oczami korektorem, wszystko przypudrowując pudrem. Resztę twarzy modeluję nową paletką o której wspominałam w ostatnim poście. Makijaż oczu jest bardzo prosty dodając "foxy" i "w.o.s" na całą ruchomą powiekę, "naked2" i "faint" w załamanie oraz dolną powiekę, "venus" w wewnętrzne kąciki oraz na łuk brwiowy. Czasami maluję rzęsy odrobiną maskary i a tym kończy się mój makijaż lecz by działo się coś jeszcze robię małą czarną kreskę. Moim ulubionym krokiem w wykonywaniu makijażu jest malowanie rzęs więc podkręcam je zalotką i dodaje parę warstw mojej ulubionej maskary. Nigdzie nie ruszę się bez wypełnienia moich brwi cieniem więc robię to i żeby zakończyć makijaż na usta nakładam neutralną szminkę i to by było na tyle! 

Pędzle których użyłam do wykonania tego makijażu: 
PODKŁAD | KOREKTOR Real Tehchniques make-up sponge 
PUDER Zoeva 106 powder brush 
RÓŻ | BRONZER Sephora contour brush
ROZŚWIETLACZ Real Techniquea setting brush 
BRWI Loreal brow artist genius kit 
OCZY Inglot 6SS blending brush | Zoeva luxe petit crease 231 brush

No comments:

Post a Comment