07 September 2015

MILANI LIPSTICKS || REVIEW AND SWATCHES


 From left to right

I know I know! I'm addicted to lipsticks, I can't get enough of buying new ones but I wanted to try Milani lipsticks for a very long time (and I say it everytime). Also, they are very affordable and the gold packages are stunning!

I ordered mine from haustfjord.is because the assortment is great! I am all about matte lipsticks so I decided to order three mattes and one with a creamy finish. The matte ones are more of the satin side but it's even better. I found that they work best with a lipliner underneath and that way they last longer on the lips. Love all the colors I've picked up but matte darling and matte love are definitely my favorites.

|| Wiem wiem! Jestem uzależniona od szminek, nidy nie mogę się oprzeć kupna nowych ale już dawno chciałam spróbować szminek od Milani (mówię to za każdym razem). Oprócz tego są dość tanie i te złote opakowania są po prostu śliczne!

Te zamówiłam ze strony haustfjord.is ze ze względu na asortyment. Uwielbiam matowe szminki więc postanowiłam zamówić trzy matowe oraz jedną z kremowym wykończeniem. Te matowe podchodzą bardziej pod satyn ale to i lepiej. Zdecydowanie dłużej utrzymują się na ustach gdy przed ich nałożeniem znajdzie się kredka do ust. Zakochałam się we wszystkich tych kolorach ale matte darling i matte love są zdecydowanie moimi ulubieńcami.

1 comment:

  1. Wow, amazing weblog layout! How long have you been running a blog for?

    you made running a blog look easy. The total look of your site is fantastic, let alone the content material!


    my web page: Stormfall Rise Of Balur Gameplay

    ReplyDelete