21 December 2015

MAKE-UP FOR YOUA few weeks ago a received ten brushes, beauty sponge and concealer palette from newdress because of the breast cancer month. I was super exited to try out the brushes cause they looked and felt alot like my favourite Zoeva brushes. I wanted to try them first to give you guys the review cause I know alot of you will like to purchase them because of the low price ($7.79).

In the set we get five face brushes and five brushes that are exactly the same but smaller versions.
The mini beauty sponge works perfectly for "baking" under the eyes. So, the bristles are very soft and it's easy to keep them clean and maintain. I feel like some of them are better than others but that is ust what happens when you buy something that cheap. The handle is also very well made. I've washed them now a multiple times and non of the bristles fell out which is a big plus.

If you are just beginnig with makeup and want to purchase some brushes I would definitely look up on this ones. They may not be as good as Zoeva brushes for example but they are not bad at all.

You can find more deatils about the delivery and stuff on their website but I just quickly want to mention that there is -50% off now!

BRUSHES <- click

|| Parę tygodni temu dostałam dziesięć pędzli, gąbkę do makijażu oraz paletkę korektorów od newdress z okazji miesiąca walki z rakiem piersi. Bardzo się ucieszyłam na ich wypróbowanie ponieważ w dotyku oraz z wyglądu bardzo przypominały mi pędzle mojej ulubionej marki pędzli Zoeva. Chciałam je najpierw przetestować przed wyrażeniem swojej opinii bo wiem że wiele z Was skusi się na nie przez niską cenę ($7.79). 

W zestawie mamy pięć pędzli do twarzy oraz pięć mniejszych kopii. Mini gąbka do makijażu sprawdza się znakomicie do "pieczenia" pod oczami. Więc, włosie jest bardzo miękkie i łatwe w utrzymaniu czystym. Mam wrażenie że niektóre z nich są lepsze od pozostałych ale tak to jest gdy zamawia się pędzle za tak niską cenę. Rączka również wykonana jest bardzo porządnie. Myłam je już wiele razy i nie zauważyłam żeby wypadały im włoski co jest ogromnym plusem. 

Jeśli dopiero zaczynacie z makijażem i myślicie nad zamówieniem sobie jakiś pędzli to zdecydowanie polecam te. Może nie są tak dobre jak pędzle Zoeva ale nie są wcale złe. 

Więcej szczegółów na temat przesyłki i innych rzeczy możecie znaleźć na ich stronie, chciałam jeszcze tylko szybko wspomnieć że teraz jest -50% zniżki!

PĘDZLE <- klik

No comments:

Post a Comment